Co warto wiedzieć o naturalnej medycynie?

Zdecydowana większość pacjentów w swoim życiu stawia na medycynę konwencjonalną i ma na jej temat najwięcej informacji. Medycyna konwencjonalna sprowadza się do tego, że w razie problemów zdrowotnych zgłaszamy się do lekarza a ten na postawie badań i dostępnej wiedzy zleca właściwe leczenie. Warto wiedzieć, że poza medycyną konwencjonalną od lat istnieje także medycyna niekonwencjonalna, która niejednokrotnie dobrze sobie radzi w sytuacjach, gdy tradycyjne metody zawodzą.

Przykłady medycyny naturalnej

Medycyna niekonwencjonalna pojawia się bardzo często pod nazwą medycyny naturalnej. Może ona występować w bardzo wielu formach. Najbardziej popularne to zdrowa żywność, ziołolecznictwo i terapie manualne. Medycyna naturalna może także istnieć pod innymi postaciami. Znane na całym świecie i stosowane także w Polsce są metody takie jak: akupunktura, aromaterapia, apiterapia, homeopatia, irydologia, ortopatia. W ramach medycyny naturalnej stosuje się także ciepłolecznictwo, klimatoterapię, masaże i gimnastykę.

Jakie są główne założenia naturalnego leczenia?

Medycyna naturalna to nurt, który dąży do tego, aby leczyć się naturalnymi środkami, bez szkodliwej chemii. W medycynie naturalnej wiele miejsca poświęca się leczeniu ciała za pomocą siły umysłu. Według tej nauki umysł i ciało są ściśle połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Pacjenci są, więc zachęcani do medytowania, uprawiania jogi i wykorzystywania potęgi pozytywnych myśli. Zwolennicy medycyny naturalnej zachęcają także do tego, aby leczyć się samodzielnie poprzez zdrowe pożywienie. W leczeniu tym nie brakuje, więc zwolenników takich nurtów jak makrobiotyka czy wegetarianizm. Zachęca się także pacjentów do korzystania z darów natury takich jak: zioła, miód, aloes czy glinka. W medycynie naturalnej korzysta się także z nietypowych sposobów diagnozowania, czyli z pomocą tęczówki albo badania włosów. Osoby ceniące sobie niekonwencjonalne metody leczenia powinny także zapoznać się z leczniczą mocą bursztynu, który może pomagać w obniżaniu gorączki, chorobach gardła oraz przy bólach reumatycznych.

Ziołolecznictwo jako ważny nurt medycyny naturalnej

Ziołolecznictwo to naturalny sposób leczenia znany w Polsce od tysiącleci. Wiedza na temat leczniczych roślin była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie mamy dostęp do wielu cennych publikacji naukowych na temat ziołolecznictwa. Nie brakuje też miejsc skąd możemy czerpać przepisy na konkretne dolegliwości. Zioła możemy nabywać gotowe w aptekach, sklepach zielarskich albo zbierać je samodzielnie na polach, łąkach i w asach. Ważną zaletą ziołolecznictwa jest fakt, że bazuje się tutaj na małych dawkach substancji czynnych, które działają powoli, ale skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *